Ako vyberať zimné korčule na ľad

Autor článku: Katka | Pridané dňa: 7. októbra 2017

Čo robiť v zime? Korčuľovanie , či hokej nikdy nesklame! Predsa len na sánkovanie a lyžovanie na kopci za domom sa počas celej zimy nedá spoliehať. Už sme si zvykli, že snehová nádielka nie je pravidelná a zimy sú často skôr sychravé. Preto je vďačným športom v zime korčuľovanie.

Ako vybrať zimné korčule
3.2/5 - (22 votes)

Čo vlastne korčuľovanie je?

Je to činnosť, počas ktorej dochádza ku kĺzavému pohybu po ľade pomocou špeciálnych pomôcok – korčúľ. Takto by sme mohli korčuľovanie definovať učebnicovo. V skutočnosti základným princípom je prenášanie váhy tela z jednej nohy a druhú, čím sa uvádza telo do pohybu. Korčule sú na svojej spodnej časti vybavené špeciálnou úzkou čepeľou. Korčuľovanie je súčasťou rekreačných športov, ale aj profesionálnych disciplín ako je ľadový hokej, krasokorčuľovanie alebo rýchlokorčuľovanie.

Určenie zimných korčúľ

Pred výberom zimných korčúľ je dobré uvedomiť si, na aký účel si korčule na ľad kupujete. Pri výbere korčúľ na klasické korčuľovanie na zamrznutých plochách miestnych rybníkov alebo na verejné korčuľovanie na štadiónoch je hlavným kritériom pohodlnosť korčule, teda aby vás topánka nikde netlačila. Na dlhé zimné korčuľovanie alebo na športovú jazdu je lepšie si vybrať korčule vybavené materiálom, ktorý dokáže odvádzať pot a zároveň korčuľu zatepľuje.

Anatómia zimnej korčule

Topánka – Čím profesionálnejší model, tým komplexnejšia ukážka technologického pokroku. Dnes sa na výrobu využívajú karbónové vlákna, penové , anti-bakteriálne, vodovzdorné a tepelne tvarovateľné materiály. Čím kvalitnejšia topánka, tým je ľahšia, pohodlnejšia, pevnejšia a odolnejšia – ale tiež náročnejšia na výber.

Držiak (holder) a nôž (runner) – držiak je rám prinitovaný k podrážke topánky, v ktorom je zasadený nôž. U začiatočníckych modelov je nôž v držiaku zasadený napevno, takže keď zlomíte držiak, musíte vymeniť aj nôž. Držiak vám ale spravidla odlomí napr. veľmi prudká strela – takéto rany svištia hlavne medzi hokejovými profíkmi. U profi a polo-profi modelov preto bývajú nože k držiaku priskrutkované a sú tak vymeniteľné. Posledná novinka firmy Bauer , držiaky Tuuk LightSpeed – umožňujú výmenu noža bez náradia – a za pár sekúnd.

Hokejové korčule BAUER Vapor X 2.0 Sr

Hokejové korčule BAUER Vapor X 2.0 sú korčule nižšej strednej triedy, vhodné pre pokročilejších korčuliarov.

Zimné korčule podľa využitia

Korčule pre amatérov – majú zvyčajne topánku z mäkkého a poddajného materiálu. Sú vhodné pre rekreačné korčuľovanie alebo hobby hokej.

Profesionálne korčule – sú pravým opakom amatérskych modelov. Ľahké, odolné a tvrdé, s čo najprispôsobivejším vnútrom. Všetky časti topánky , jazyk, podrážka, špička priehlavok, členok a päta sú vyrobené s precíznym zameraním na detail a pre určitý typ nohy. V jednotlivých modelov môžu byť jemné, ale dôležité rozdiely.

Poloprofesionálne korčule – Sú kompromisom ceny a kvality medzi amatérskou a profesionálnou úrovňou. Vhodné pre častejšie hrajúci ľud. Pre aký model sa rozhodnete, je len na vás. Nie každý profík hrá v profi type. Nie každý amatér na rybníku jazdí v kačenkách. Ľahšie váhy by sa mali poobzerať po mäkších korčuliach, kdežto ťažší jedinci po tvrdších.

Ako správne vybrať veľkosť zimných korčúľ

Profesionálne a poloprofesionálne modely majú vnútro topánok z veľmi prispôsobivých materiálov, ale ich anatomická tvarovateľnosť nie je nekonečná a nepomôže, ak kúpite príliš malú alebo veľkú korčuľu. Korčule musia sedieť! V overených eshopoch môžete korčule bez problémov vrátiť.

Nákup zimných korčúľ v kamennej predajni

Nezabudnite so sebou vziať hrubé ponožky. Začnite od čísel o veľkosť menších, ako normálne nosíte. Korčule musia sedieť tesnejšie ako obyčajné topánky. V dobre zaviazaných korčuliach sa postavte. Palec by sa mal zľahka dotýkať špičky. Ak sa dostaví neblahý pocit drvených prstov, potrebujete väčšie číslo. Keď dvakrát kliknete na pätu, mala by byť pevne usadená. Ak nie je, možno potrebujete užšie topánky. Podrepnite si, ako keď korčuľujete – noha by sa vám v korčuli mala mierne posunúť. Medzi prstami a špičkou by mal vzniknúť voľný priestor. Ak sa však stále dotýkate prstami špičky korčule, zvoľte o pol čísla väčší model. Ak je priestor medzi prstami a špičkou voľný príliš, korčuľu vyberte menšiu.

Nákup zimných korčúľ online

Základné delenie veľkostí:

VekVeľkosť v európskej norme (EUR)
Dieťa (youth)26 – 32
Junior (junior)33 – 39
Dospelý (senior)40 a viac

Je však potrebné dôkladne preštudovať tabuľky výrobcov.

Nepodceňujte šírku:

Správne alebo zle zvolená šírka korčule zásadne ovplyvňuje pohodlie a manévrovacie schopnosti. Šírku znamená písmeno za číslom udávajúcim veľkosť. Na značenie môžu byť použité dva systémy.

SlovamiSystém #1Systém #2
Bežná šírka topánkyDR
Široká topánkaEW
Extra široká topánkaEE alebo 2E
Úzka topánkaCN

Podobne ako u voľby dĺžky platí, že by korčule mali byť užšie než vaša obyčajná topánka. Ak máte teda v celku širokú nohu, ale nie nohu širokú enormne, mali by ste skúsiť šírku D ( alebo R).

Ďalšou možnosťou je zmerať pomer medzi dĺžkou a šírkou chodidla, ktorý aspoň trochu napovie, aký máte typ nohy.

 1. Obkresľujeme – natiahnite si hrubé ponožky. Na tvrdú a rovnú podložku položte dva hárky papiera, každý o formátu A4. Prisadnite k nim tak, aby ste na papier stúpili celým chodidlom nohy, ktorú budete obkresľovať. Postupne obkreslite obe nohy. Snažte sa čo najtesnejšie kopírovať obvod chodidla.
 2. Meriame – na šírku – medzi bodmi, v ktorých sa chodidlo rozširuje najviac, podľa pravítka narysujte čo najrovnejšiu úsečku – tú zmerajte. Na dĺžku – narysujte priamku prechádzajúcu najvyšším bodom špičky, potom s ňou rovnobežnou priamku prechádzajúcu najnižším bodom päty, následne zmerajte vzdialenosť medzi priamkami.
 3. Počítame – dĺžku nohy, ktorá je širšia, podeľte hodnotou jej šírky. Výsledkom by malo byť číslo medzi dvoma a troma, ktoré vám pomôže sa zorientovať. Ale ako každá tabuľka, tak aj táto zovšeobecňuje.

Pravdepodobná šírka korčule

Pomer dĺžky a šírky chodidlaSystém #1Systém #2
2,5-2,65EW
Vyššia ako 2,65DR
Nižšia ako 2,5EE alebo 2E
Výrazne vyššia ako 2,65CN

Typy zimných korčúľ

Dámske zimné korčule

Ženy väčšinou používajú klasické biele krasokorčule so špecifickými nožmi so zúbkami, ktoré sú určené pre konkrétny ženský štýl. Topánka je vysoká a šnurovacia. Často mávajú vyšší priehlavok so zateplením kožúškom. Okrem tepla kožušina tiež spevňuje nohu v korčuli. Novším trendom sú dámske kanady, ktoré kopírujú stavbu pánskych korčúľ, rozdiel je len v dizajne.

Sorry no posts found

Pánske zimné korčule

Pánske korčule na ľad alebo aj kanady sú klasikou medzi korčuľami. Nože sú brúsené na žliabku pre rýchlejšiu jazdu. Topánka je nižšia, zadná časť vystužená.

Sorry no posts found

Detské zimné korčule

Vyberajte starostlivo. Na korčule môžete postaviť už aj deti vo veku 2 až 3 roky, ak primerane chodia a nemajú ploché nožičky. Spočiatku, pre udržanie rovnováhy na ľade, sú pre deti lepšie tzv. kačeny, teda korčule s dvoma nožmi. Na bežných korčuliach je vhodné začínať vo veku 4 roky. Väčšina detských korčúľ má nastaviteľnú veľkosť – až o 3 cm. Na trhu sa dnes stretnete aj s korčuľami typu 2 v 1, ktoré kombinujú kolieskové korčule a ľadové korčule. Vymieňa sa samozrejme len spodná časť, topánka je jedna. U detí sa môžete spoľahnúť, že z korčúľ vyrastú, preto im nemusíte kupovať ten najdrahší model, ale v žiadnom prípade sa nespoliehajte na to, že do korčúľ dorastú .Až neskôr totiž príde na rad otázka, či by sa vaša ratolesť chcela venovať krasokorčuľovaniu, rýchlokorčuľovaniu alebo hokeju.

Sorry no posts found

Jazda na korčuliach na ľad

 • Pri korčuľovaní uprednostnite klziská pred zamrznutými potokmi, jazerami či kanálmi. Ak nemáte inú možnosť , presvedčte sa o tom, že je ľad hladký a hrubý minimálne 15 cm. Vyhýbajte sa ľadu nad tečúcou vodou, ktorý je veľmi nestabilný
 • Pred prvým použitím a pred sezónou si nechajte korčule nabrúsiť
 • Dôležité je si topánku pevne utiahnuť a používať hrubé ponožky
 • Snažte sa držať nohu rovno a pevne
 • Pri jazde buďte uvoľnení
 • Snažte sa jazdiť v miernom predklone
 • Pri korčuľovaní presúvajte ťažiska z jednej nohy na druhú
 • Najskôr brzdite jednoduchým spomalením a dojazdom
 • Neskôr pridajte techniku brzdenia – brzdí sa o hranu pretočením korčule o 90 stupňov proti smeru jazdy
korčulovanie

Najlepšia zábava počas dlhých zimných dní je korčuľovanie s priateľmi.

Výhody korčuľovania

Zdravé srdce – zimné korčuľovanie je jedna z najlepších aeróbnych činností, pri ktorej nebudete mať pocit, že sa príliš namáhate. Ak chcete urobiť maximum pre váš kardiovaskulárny systém, nemôžete sa prestať na korčuliach hýbať.

Lepšia kondička – mali by ste sa korčuľovaniu preto venovať pravidelne a zakaždým zvýšiť o kúsok rýchlosť, prípadne vzdialenosť, ktorú prekorčuľujete.

Pekné nohy – na korčuliach sa pekne formujú – najmä štvorhlavý stehenný sval. Pri udržiavaní rovnováhy na ľade sa namáhajú aj brušné svaly a svaly na spodnej časti chrbta

Kilá idú dole – korčuľovanie je výborný spaľovač kalórií. V závislostí od vašej aktuálnej hmotnosti a intenzity tréningu môžete spáliť až 760 kalórií za hodinu.

Dobrá nálada – pri kĺzaní na ľade sa tak sústredíte na to, čo robíte, že celkom zabudnete na starosti a stres. Ak sa korčuľujete na zamrznutom rybníku, môžete si navyše vychutnávať krásnu zimnú scenériu. Zoberte so sebou aj priateľky, deti, manželov a uvidíte, ako sa zabavíte. 🙂

 


Páčil sa Vám článok? Podeľte sa s ním aj s ostatnými

3.2/5 - (22 votes)