Trampolína – zázrak pre vaše zdravie a myseľ

Autor článku: Ivka | Pridané dňa: 18. apríla 2018

Trampolíny so sebou prinášajú radosť a zábavu zo zdravého pohybu pre celú rodinu. Nezáleží na veku či kondícii. Opadne z Vás stres, starosti , každodenná unáhlenosť a pocítite fyzické a duševné uvoľnenie.

Cvičenie na trampolíne
4.3/5 - (14 votes)

Hoci väčšina z nás považuje trampolínu skôr za detskú hračku, nie je tomu tak. Tí, ktorí sledujú športové dianie a letné Olympijské hry vedia, že trampolína je napr. aj jednou zo samostatných súťažných disciplín patriacich do odvetvia športovej gymnastiky.

Je veľa zdravotných i praktických výhod, ktoré prináša skákanie na trampolíne a tu sú najlepšie z nich :

  1. Zatiaľ čo ostatné formy cvičenia uprednostňujú určité svalové skupiny, skákanie na trampolíne naopak zapája do činnosti celý svalový systém.
  2. Podporuje krvný obeh, zlepšuje tok lymfy a posilňuje bunkové membrány.
  3. Pravidelné cvičenie pomáha k regulácii cholesterolu v krvi
  4. Zlepšuje trávenie a vylučovanie
  5. Povzbudzuje sa imunitný systém
  6. Odďaľujú sa príznaky starnutia
  7. Postupne sa znižuje množstvo telesného tuku, ochabnutej pokožke prinavráti skákanie prirodzenú pevnosť a sviežosť
  8. Zlepšenie koordinácie a rovnováhy pohybu
  9. Pri skákaní na trampolíne, podobne ako aj pri iných aktivitách, dochádza k vyplavovaniu hormónov dobrej nálady – endorfínom
  10. Tento pohyb je tiež výbornou prevenciou detskej (no i dospeláckej) obezity

Ďalšie výhody cvičenia na domácej trampolíne:

  • Je vždy „po ruke „ ,nemusíte pravidelne chodiť do fitka
  • Päť až osem minút poskakovania je ekvivalentom 1600 m behu, ale s menšou námahou a náporom na kĺby dolných končatín
  • Malá trampolína je ideálna pre tých, čo majú problémy s kolenami, ktoré im bránia získavať kondíciu prostredníctvom behu
  • Je to veľmi dobrý spôsob ako dostať dieťa zvyknuté na počítačové hry, sedenie pred televízorom, do pohybu
Trampolínový set Spartan Top Jump 430 cm

Trampolínový set Spartan Top Jump 430 cm zosílená galvanizovaná oceľová konštrukcia trampolíny.

Ako vybrať trampolínu?

Poznáme rôzne druhy trampolín , preto je pri výber nutné zvážiť, či danú trampolínu chceme používať vnútri alebo vonku, koľko miesta jej môžeme venovať a akú hmotnosť má najťažšia osoba, ktorá ju bude používať.

Je dobré si dopredu premerať priestor. Trampolína môže byť buď okrúhleho alebo obdĺžnikového tvaru. Treba tiež rátať s tým, že po obvode by mal zostať aspoň 1 m voľného priestoru. Samozrejme trampolína by sa mala stavať na stabilnú a pevnú plochu.

Vonkajšie záhradné trampolíny

Tieto trampolíny majú v prvom rade vyššiu hmotnosť. Vyžadujú ďaleko viac bezpečnostných doplnkov a príslušenstva. Na trhu sa môžeme stretnúť s klasickými trampolínami, ktoré jednoducho položíme na zem alebo sa môžeme stretnúť s trampolínami, ktoré sú zapustené priamo do zeme ( ich výhodou je , že nenarušujú celkový vzhľad Vašej záhrady). Tiež si treba rozmyslieť, že či budete trampolínu na zimu schovávať alebo ju necháte stáť vonku. Niektoré lacnejšie trampolíny znášajú zimné podmienky ďaleko horšie a tým môže dôjsť k poškodeniu niektorých komponentov.

Vnútorné trampolíny do bytu či uzavretých priestorov

Majú ďaleko menšie rozmery než vonkajšie trampolíny, zvyčajne sú to trampolíny o priemere do cca 140cm. Tieto menšie trampolíny sú určené buď pre detské skákanie, alebo pre aktívne cvičenie a posilňovanie dospelých . K týmto vnútorným trampolínam možno dokúpiť aj madlo, ktoré slúži ako opora pri skákaní.

Sorry no posts found

Bezpečnosť trampolíny – Ako poznáte bezpečnú a kvalitnú trampolínu?

V prvom rade to spoznáte podľa nákupných materiálov, z ktorých je trampolína vyrobená. Nosná konštrukcia musí byť vyrobená z vysoko odolnej ocele (z dôvodu korózii materiálu). Skákacia plocha musí byť vyrobená zo špeciálneho ( ne-abrazívneho) materiálu, ktorý má hladký povrch a nespôsobuje odreniny, má vysokú pevnosť v ťahu a pamäťový efekt – tým je zaručená dlhšia životnosť skákacej plochy.

Ďalej sa zamerajte na ochrannú sieť, ktorá musí byť vyrobená z odolného a pevného materiálu, musí byť spojená s trampolínou a musí dosahovať po zem. Tiež je potrebné si všimnúť počet pružín a kvalitu pútok. Kvalitné pružiny majú dlhšiu životnosť, pri lacnejších je samozrejmá výmena už po jednom roku. Pritom pružiny musia byť zakryté ochranným krytom. Určite sa tiež zamerajte na počet nôh u trampolíny. Štandardne má trampolína štyri až šesť nôh.

Z hľadiska bezpečnosti je vhodné vybrať si trampolínu s vonkajšou ochrannou sieťkou a dokúpiť si k nej schodíky. K trampolíne si vieme zabezpečiť aj dolnú ochrannú sieť, ktorá obopína oceľovú konštrukciu a zabráni deťom a domácim maznáčikom vniknúť pod trampolínu v čase, keď na nej niekto skáče. Pokiaľ na trampolíne skáče napríklad dospelý človek, prehne sa doskoková plocha až takmer k zemi. Ponechám na Vašej fantázii, čo by sa mohlo stať v prípade, žeby sa v takej chvíli niekto nachádzal pod trampolínou .

Určite netreba zabudnúť aj na jej ukotvenie k zemi. Predávajú sa kotviace sady so štyrmi dlhými skrutkami, ktoré sa zavŕtajú do zeme a do očka sa uchytí pevný pás, ktorý obopína rám trampolíny. A nakoniec krycia plachta – tá nám slúži na uchovanie trampolíny v čistote a šetrí ju pred slnečnými lúčmi, v dobe, keď sa nepoužíva. No krycie plachty sú vhodné skôr na trampolíny bez ochrannej siete, kde je jej inštalácia jednoduchá.

Sorry no posts found

Dôležité zásady bezpečného skákania:

  • Pokiaľ nie je trampolína dostatočne veľká, na trampolíne by mala byť vždy len jedna osoba – ak skáče viacero ľudí naraz, hrozí riziko úrazu
  • Trampolína by nemala slúžiť na skúšanie kaskadérskych kúskov, veľmi nebezpečný je dopad na hlavu, kedy hrozí smrť
  • Ďalším nebezpečenstvom tejto pohybovej aktivity je riziko vypadnutia z trampolíny – preto odporúčame zabezpečiť ochranné siete
  • Menšie dieťa by malo byť vždy pod dozorom dospelého
  • Na trampolíne sa samozrejme nekonzumuje jedlo, nežuje žuvačka , ani nepije

Páčil sa Vám článok? Podeľte sa s ním aj s ostatnými

4.3/5 - (14 votes)