Správne cvičenie na eliptickom trenažéry
Eliptický trenažér je asi najznámejšie a najviac používané stacionárne zariadenie v domácnosti. Simuluje pohyb pri chôdzi alebo behu s tým rozdielom, že oveľa menej zaťažuje vaše kĺby.

V porovnaní s bežeckými pásmi sú jeho výhody dosť výrazné. Dokáže simulovať podobný pohyb, akým sa pohybujete po bežeckom páse, ale je oveľa šetrnejší pre vaše kĺby. A tiež s ním precvičíte nielen spodnú, ale aj vrchnú časť vášho tela. V prípade behu alebo chôdze vonku je tento rozdiel v záťaži kolien a kĺbov ešte výraznejší. Počas behu sú vaše kĺby vystavené oveľa intenzívnejším nárazom, ktoré dosahujú silu viac ako dva a pol násobku vašej telesnej hmotnosti.
Výhodou eliptického trenažéra je jeho možnosť nastaviť si odpor, čím si môžete zvýšiť alebo znížiť intenzitu cvičenia. To určite ocenia hlavne v začiatkoch ľudia, ktorý predtým ešte necvičili. U niektorých trenažéroch je tiež možné nastaviť dĺžku kroku a sklon pri pohybe.
Pomocou pohybu vašich rúk na držadlách trenažéra si precvičíte hornú časť tela.
Ako si správne vybrať eliptický trenažér?
Najlepšia možnosť je navštíviť predajňu športových prístrojov, a osobne si vyskúšate cvičenie na eliptickom trenažéry. Potom máte stále možnosť si ho kúpiť lacnejšie cez internet 🙂 Ak ste nižšej postavy, vyššej alebo máte vyššiu hmotnosť, tak predávajúci Vám odporučí vhodný prístroj, presne podľa Vašich potrieb. Ak ste nižší, tak klasický prístroj by Vám mohol byť „veľký“ a nemali by ste také dobré rozpätie rúk a cvičenie na takomto stroji, by nemusela byť príjemná a efektívna. Ak máte hmotnosť nad 90 kilogramov, tak je jasné, že bežný prístroj, ktorý má konštrukčnú hmotnosť do 80 kg nebude bezpečný a pravdepodobne by sa aj čoskoro pokazil…
Ako správne cvičiť na eliptickom trenažéry?
Celkovo začínať s cvičením, či už na eliptickom trenažéry alebo na inom prístroji, treba pozvoľna. Predídete tým k možným zraneniam, pretrénovanosti a tým spojenej strate chuti pokračovať s ďalším cvičením. 1. týždeň začnite s nižšou intenzitou maximálne 2 krát do 15 – 20 minút. Ďalší týždeň môžete zvýšiť intenzitu na 3 krát do týždňa po 30 minút. Na ďalší týždeň môžete ostať na 3 krát do týždňa ale už zvýšiť dobu trvania cvičenia na 40 – 45 minút. A na ďalší týždeň môžete zvýšiť cvičenie na 4 krát do týždňa po 45 – 60 minút, tu choďte podľa pocitu a výdrže. Keď sa Vám podarí udržať takéto tempo spolu so správnou stravou budete sa cítiť oveľa lepšie (viac energie) a určite to budete na sebe aj vidieť (volnejšie oblečenie).
Ktoré svaly sa precvičujú pomocou eliptického trenažéra
V dolnej časti tela sú to:
- Sedacie svaly. Najmä veľký sedací sval a stredný sedací sval. Pre ich väčšie zaťaženie si zvýšte sklon.
- Predné stehná. Najmä štvorhlavý sval stehna. Tento nie je zaťažený tak výrazne ako pri jazde na bicykli, avšak pri vysokej intenzite budete cítiť pálenie aj tam.
- Zadné stehná. Najmä dvojhlavý stehenný sval. Na niektorých trenažéroch je možné si zvýšiť sklon, čo simuluje beh alebo chôdzu do kopca. A práve pri tomto pohybe je tento sval v permanencii. Rovnako je tomu tak aj v prípade spätného pohybu dozadu.
- Lýtkové svaly. Najmä dvojhlavý sval lýtka. Pre ich väčšie zapojenie chyťte sa stredného nepohyblivého držadla a zatlačte do vašich nôh intenzívnejšie. Striedavo meňte pohyb dopredu a dozadu (viac zatlačte na vaše päty).
- Stredný píšťalový sval.
V hornej časti tela sú to:
- Hrudník. Veľký prsný sval.
- Horná časť rúk. Tricepsy.
- Predná časť rúk. Bicepsy.
- Svaly stredu tela
Výhody eliptického trenažéru
- Odľahčenie zaťaženia kĺbov
- Veľmi dobrý kardio tréning pri ktorom spaľujete tuky
- Formovanie svalstva na dolných končatinách (nohy)
- Formovanie svalstva na horných končatinách (ruky)
- Zlepšenie výkonnosti
- Zníženie vysokého cholesterolu s podporou dobrej stravy
- Zlepšenie činnosti srdca
- Správne držanie tela (posilnenie chrbtice)
Nevýhody eliptického trenažéru
- kvalitnejšie stroje majú vyššiu cena
Páčil sa Vám článok? Podeľte sa s ním aj s ostatnými