SKATEBOARD a jeho mladší kamaráti – v čom sú rozdielny?

Autor článku: Katka | Pridané dňa: 11. augusta 2016

Skateboard je zábava pre veľa detí, tínedžerov i dospelých. Jazda na skateboarde vyžaduje veľkú zručnosť, musíte vedieť držať rovnováhu a nebáť sa do toho šliapnuť.

3.5/5 - (24 votes)

Akonáhle sa naučíte udržať balans, môžete skúšať jednoduché triky. Medzi doskami je stále najviac rozšírený práve skateboard, aj keď mu už „šliapu na päty“ mladší kamaráti.

Stretávame sa s nimi dennodenne na ulici a vôbec nevieme, aký je v jednotlivých typoch rozdiel. V súčasnosti rozdeľujeme skejty do 4 základných skupín, ktoré sa líšia svojimi vlastnosťami i vzhľadom.

Čo je to skateboard?

Čiže skejt, doska…najviac žiadaná doska, menšia, vysoko odolná, dobre ovládateľná, určená do skateparku, U-rampy, parku, na prekonávanie prekážok a na krátke jazdy po meste.

Ako vybrať skateboard?

  • Vyberajte podľa šírky dosky, širšie (udáva sa v palcoch) sú vhodné pre začiatočníkov kvôli stabilite
  • Pre deti sú dosky do 7,4 palca
  • Kolieska – menšie sú pomalšie , ale stredné veľké majú lepšiu priľnavosť a sú vhodné pre nováčikov
Sorry no posts found

Čo je to longboard?

Je v porovnaní so známym skateboardom dlhší, má širšie trucky (čo zaisťuje stabilitu) a väčšie kolieska. Týmto všetkým vyvíja vyššiu rýchlosť a zaisťuje komfortné jazdenie na cestách, chodníkoch i kopcoch. Avšak už pri tých najširších truckoch dochádza k pomalšiemu otáčaniu a väčším oblúkom pri zatáčaní. Tieto dosky sa vyrábajú z rôznych materiálov a pritom každý z nich spĺňa svoj účel. Samotná doska je zložená väčšinou z niekoľkých vrstiev preglejky, čo robí longboard pevným, ale zároveň ohybným, takže prenášaním ťažiska sa lepšie ovláda.

Ako vybrať longboard?

Cruising – jedná z troch kategórií. Cruisery sú vhodné na jazdenie po meste, sú pohodlné a jednoduché na učenie.

Sorry no posts found

Freeride – Celkovo lepší set-up, určený najmä na triky a pre zábavu. Tieto dosky majú lepšie kolieska aj trucky.

Sorry no posts found

Downhill – označuje rýchlostnú disciplínu longboardingu, čiže zjazd. Jazdec sa pohybuje rýchlosťou nad 60 km / h a horný limit prakticky neexistuje. Doska je tvrdá, aby mala stabilitu. Tiež má väčšie prehnutie pre lepšie zatáčanie a sú dlhé väčšinou okolo 95 cm. Trucky sú širšie , kolieska väčšinou väčšie, širšie a mäkšie. Downhill je jediná oficiálna disciplína na longboarde.

Sorry no posts found

Čo je pennyboard?

Je populárny najmä pre deti. Ide o malý typ skateboardu s nízkou hmotnosťou aj cenou. Stabilný, kratšia doska, väčšinou vyrobená z plastu a bez gripu. Predstavuje ideálny dopravný prostriedok do mesta, keďže sa vojde aj do batohu.

Sorry no posts found

Čo je waveboard?

Alebo snakeboard, je športová potreba pre nadšencov adrenalínovejšej jazdy. Má dve dosky , pričom každá z nich má na sebe jedno koliesko otočné o plný rozsah 360 stupňov. Tieto dosky sú spojené oceľovou tyčou. Umožňuje rozhýbanie bez nutnosti odrazu a to krútivým pohybom nôh. Dosky v podstate napodobňujú plazivý pohyb hada a tým sa posúvajú vpred. Tento typ boardu pomáha zlepšiť rovnováhu a koordináciu pohybu. Je využiteľná predovšetkým v parkoch a na rovných cestách.

Sorry no posts found

Ďalšie príslušenstvo k skateboardu:


Páčil sa Vám článok? Podeľte sa s ním aj s ostatnými

3.5/5 - (24 votes)