Ako vyberať vhodný bežecký pás na chudnutie.

Autor článku: Katka | Pridané dňa: 26. augusta 2018

V poslednej dobe sa stal beh najobľúbenejšou športovou aktivitou. Bežecký pás je veľmi obľúbený trenažér na behanie alebo intenzívnu chôdzu určenú na zlepšenie fyzickej kondície.

Cvičenie na bežeckom páse
3.8/5 - (18 votes)

Bežecký pás je využívaný tak ako medzi aktívnymi športovcami, takisto aj medzi rekreačnými bežcami ako náhrada behu v zime a pri zlom počasí. Pás tvorí základ pre kardio cvičenia alebo spaľovanie tukov. Veľkou prednosťou je simulácia prirodzeného ľudského pohybu . Môže tak byť používaný napríklad pri rehabilitácii, alebo rekonvalescencii po úrazoch a ochoreniach. Pohyb je vykonávaný s elimináciou, alebo výrazným obmedzením negatív ako sú zlé počasie, nebezpečenstvo úrazu, alebo zrážka s iným bežcom.

Ako správne cvičiť na bežeckom páse?

  • Ak je Vašim cieľom schudnúť behajte 3-4x týždenne najlepšie ráno na lačno, kedy máte najnižšiu hladinu cukru v krvi a organizmus veľmi rýchlo siahne po tukových zásobách
  • Ak chcete zvyšovať fyzickú kondíciu – behajte napr. podvečer ( tak 2 hodiny po jedle) 3x týždenne najmenej 20-30 minút
  • Pred a po cvičení sa ponaťahujte, ľahký strečing Vás zahreje
  • Používajte vhodnú bežeckú obuv
  • Sledujte tepovú frekvenciu, behať by ste mali v aeróbnej úrovni – pre kondičné cvičenie sa držte na 70 percentách maximálnej tepovej frekvencie ( presné číslo zistíte odčítaním svojho veku od čísla 220, pre 30-ročného človeka je to 220 mínus 30, teda 190 tepov za minútu, 70 percent je potom okolo 150 tepov/ minútu pri fyzickej záťaži na bežeckom trenažéry

Ako pre seba vybrať vhodný bežecký trenažér?

Samozrejmosťou je, že iný bežecký pás bude ideálny pre aktívneho športovca a skúseného bežca a iný bude vhodný pre človeka , ktorý chce na páse chudnúť a rehabilitovať.

Dôležité je zamerať sa na výšku, váhu a ďalšie parametre nášho tela, ktoré vezmeme pri výbere pásu do úvahy.

Bežecký pás Mendoz 4v1

Bežecký pás Mendoz 4v1 nie je len bežecký pás ale obsahuje aj vibromasážny pás, rotanu a má úchopy na kliky.

Šírka bežeckej plochy

Ovplyvňuje komfort nášho behu. Čím širšie, tým lepšie, najmä na intenzívnejší beh. Ak má plocha šírku zhruba do 35 cm, nie je bežecký pás vhodný na beh, ale iba na chôdzu. Akékoľvek behanie i s veľmi nízkou rýchlosťou je na úzkej bežeckej ploche veľmi ťažké a nepríjemné. Pásy so šírkou do 45 cm sú vhodné pre kondičný beh nižšej intenzity, väčšinou sa uvádza rýchlosť behu maximálne do 10km/h, ale prakticky je to ešte menej.

Šírka bežeckej plochy cca nad 45 cm je potom určená už pre všetky typy behu a tréningu. Aj pri väčších rýchlostiach nie je potom potrebné neustále sledovať vlastnú polohu tela na bežeckom trenažéri.

Sklon bežeckej plochy

Niektoré bežecké pásy sú k dostaniu vo variante s možnosťou zmeny sklonu vlastnej bežeckej plochy. Lacnejšie trenažéri sa dajú polohovať manuálne. Modernejšie a drahšie ponúkajú funkciu ovládania sklonu elektronicky – môžeme simulovať beh do kopca aj uprostred tréningu. Funkciou stimulujeme záťaž a zvyšujeme odolnosť.

Odpruženie bežeckého pásu

Dobré odpruženie bežeckej plochy minimalizuje nebezpečenstvo poškodzovania našich kĺbov pri behu. Lacnejšie varianty nie sú odpružené vôbec a teda sú vhodné len na chôdzu. Najjednoduchším systémom odpruženia je obvykle uloženie bežeckej plochy na gumovú podložku.

Drahšie sú vyhotovené tak, že majú okrem bežeckej dosky uložené na špeciálnych gumových blokoch už celú konštrukciu rámu, v ktorom je bežecká plocha zasadená, odpružená a prudké dopady sú tak bezpečne odľahčené.

Bežecký pás s nadčasovým dizajnom

Bežecký pás Intenza 550Ti v luxusnom spracovaní, pre profesionálne fitcentra, nadčasový dizajn, extra tichý chod.

Ovládanie bežeckého pásu

Moderné bežecké pásy sa už všetky ovládajú digitálne na displeji. Najjednoduchším spôsobom, ako regulovať svoju rýchlosť behu na bežeckom páse, je ovládanie pridávaním tlačidla „plus“ alebo „mínus“.

Lepšie pásy umožňujú vyberať preddefinované programy rôznych druhov tréningov, pri ktorých dochádza k automatickému prepínaniu rýchlosti pásu a jeho sklonu v priebehu cvičenia, ktoré tak nie je monotónne a kopíruje reálne podmienky behu.

Meranie tepovej frekvencie

Bežecké pásy sú vybavené väčšinou dotykovým snímačom umiestneným na madlách bežeckého pásu, na ktoré jednoducho priložíte dlane. Ruky by tu mali byť asi minútu a na displeji sa vám zobrazí tepová frekvencia. Niektoré pásy majú snímače ušné. Nevýhodou týchto systémov merania je nepresnosť, aj keď pre orientáciu postačujú.

Pre presnejšie meranie je však k dispozícií hrudný pás, ktorý do počítača v bežeckom trenažéri prenáša údaj o vašej tepovej frekvencii. Ak chcete mať tepovú frekvenciu meranú presne, vyberajte taký bežecký pás, ktorý je vybavený integrovaným prijímačom pre hrudný pás.

Poloha zloženia bežeckého pásu

Väčšina trenažérov disponujú funkciou, ktorá nám umožní pás zložiť v rámci úspory miesta v domácnosti. Aj menšie bežecké pásy sú roztiahnuté na byt pomerne veľké a preto túto funkciu uvítajú najmä majitelia menších bytov, napríklad obyvatelia panelového bytu. Zloženie spočíva v sklopení bežeckej plochy do vertikálnej polohy a presun na iné miesto s pomocou koliesok na podvozku. Bez koliesok by to bolo pomerne ťažké, pretože bežecký trenažér s motorom dosahuje hmotnosť okolo 100kg.

Sorry no posts found

Vplyv behu na naše zdravie

  1. Behanie odbúrava stres, depresie a zlepšuje celkovú psychickú pohodu
  2. Jednu až dve hodiny po behu sa v tele uvoľňujú endorfíny, ktoré zlepšujú náladu
  3. Vďaka lepšiemu prekrveniu mozgu zlepšuje pamäť a schopnosť koncentrácie
  4. Spomaľuje proces starnutia a predlžuje aktívnu časť života
  5. Pôsobí ako prevencia pred srdcovo – cievnymi ochoreniami. Posilňuje srdce a zlepšuje transport kyslíka do celého tela
  6. Spomaľuje rednutie kostí počas starnutia a tým odďaľuje riziko vzniku osteoporózy
  7. Zlepšuje kvalitu spánku, hladinu cholesterolu a imunitný systém
  8. Znižuje tlak, no zlepšuje sexuálny apetít a potenciu
  9. A v neposlednom rade je ideálnou možnosťou ako znížiť/udržať optimálnu telesnú hmotnosť a tým predchádzať obezite

S behom proti rakovine

Na základe výskumov „Harvard Medical School“ v Bostone, pravdepodobne bráni výskytu a pomáha liečbe niektorých druhov rakoviny (napr. rakovina prsníka). Podľa tohto výskumu, ženy choré na rakovinu prsníka, ktoré praktikovali 3 až 5 hodín týždenne vytrvalostné zaťaženie (beh, chôdza, plávanie), mali polovičnú úmrtnosť oproti netrénujúcim. Taktiež rakovina hrubého čreva a prostaty sa u bežcov vyskytuje zriedkavejšie ako u bežnej populácie.

Výhody bežeckého pásu oproti behaniu vonku?

  1. Šetrí Vaše kĺby – beh na bežeckom páse znižuje dopad na Vaše kĺby, v porovnaní s behom na chodníkoch, alebo tvrdom povrchu vozovky. Chráni tak, členky, kolená a spodnú chrbticu.
  2. Počasie – je k dispozícii v daždivom počasí, ale aj v letných horúčavách
  3. Miera súkromia – ak neradi beháte vonku na verejnosti, je bežecký pás pre Vás ako stvorený
  4. Displej/informátor – po zadaní váhy, Vám bežecký pás automaticky počíta spálené kalórie, meria tep, vzdialenosť, čas a to aj pri každej zmene nastavenia

Pozrieť ponuku overených bežeckých pásov


Páčil sa Vám článok? Podeľte sa s ním aj s ostatnými

3.8/5 - (18 votes)