Ako si vybrať správne bežecké topánky

Autor článku: Ivka | Pridané dňa: 20. mája 2016

Táto otázka asi trápi každého začínajúceho bežca pred svojim prvým behom, alebo v horšom prípade pri začínajúcich prvých problémoch s kolenami alebo inou časťou nohy. Preto netreba brať výber tej správnej bežeckej obuvi na ľahkú váhu.

3.4/5 - (20 votes)

Na akom povrchu budete behať?

Trailová bežecká obuv

Pre beh v neupravenom teréne – životnosť trailových topánok je menšia, pretože obuv je používaná počas sucha, v blate, podrážka je mäkšia a pružnejšia, uspôsobená tak, aby sa v teréne nešmýkala. Medzi takéto topánky patria napríklad pánske Mizuno Wave Kazan alebo pre dámy Mizuno Wave Kazan

Cestná bežecká obuv

Obuv vyrobená pre beh po ceste a upravenom teréne – tvrdosť podrážky je prispôsobená ceste, tlmiaca medzipodrážka je uspôsobená pre oveľa vyššiu záťaž a tvrdosť pri došlape ako pri trailovej obuvy. Ak zanedbáme výber tejto obuvi, problémy sa neobjavia hneď ale určite sa časom dostavia. Odporúčame nešetriť pri výbere napr. pre pánov Salomon X-SCREAM FOIL a pre dámy Salomon X-SCREAM 3D

Univerzálna bežecká obuv

V súčasnosti sa už začali výrobcovia orientovať aj na takzvané univerzálne bežecké topánky – modely bežeckých topánok, ktoré sú vhodné na behanie po akomkoľvek teréne pre rekreačných bežcov.

Aký typ nohy máte?

Klemba

Pri výbere bežeckých tenisiek nie je dôležitá len veľkosť vašich nôh, ale treba sa zamerať aj na ďalšie aspekty. Napríklad je dôležité aj to, akú máte klenbu (vysokú, normálnu alebo nízku – plochú nohu).

Našľapovanie

Pri výbere je tiež dôležité zistiť, ako pri behu našľapujete, a hlavne ako sa odrážate. Poznáme tri typy našľapovania: vnútorné (pronácia), neutrálne a vonkajšie (supinácia). Je to dôležité preto, aby ste si vybrali také tenisky, ktoré vám budú toto zlé našľapovanie neutralizovať.  Ak tieto veci o svojich nohách neovládate, v našej predajni vám diagnostickými prístrojmi všetko zistíme.

Naša rada pri výbere bežeckých topánok

Najlepšie pre svoje nohy a Vaše zdravie spravíte ak navštívite špecializovaný obchod na bežecké topánky a poradíte sa s predajcom. V lepších obchodoch majú aj prístroje, ktoré zistia Vaše našľapovanie a tým si budete môcť lepšie vybrať.


Páčil sa Vám článok? Podeľte sa s ním aj s ostatnými

3.4/5 - (20 votes)