10 overených rád ako správne vybrať detský bicykel

Autor článku: Katka | Pridané dňa: 13. apríla 2018

Ak patríte k rodičom, ktorí radi aktívne trávia čas so svojimi ratolesťami, tak Vám poradíme ako pre ne správne vybrať bicykel. Vysvetlíme rozdiely v jednotlivých kategóriách detských bicyklov a pridáme pár užitočných tipov.

2.9/5 - (31 votes)

Záujem dieťaťa o detský bicykel

S jazdou na bicykli je  možné začať približne od 2. roku, no okrem tohto je dôležité brať do úvahy, záujem dieťaťa o danú činnosť. Ak nebude prejavovať k tomuto športu náklonnosť, tak ho do neho nenúťte. Počkajte,  kým bude chcieť bicykel samo. V opačnom prípade by ste mu ho mohli znechutiť.

Veľkosť bicykla

Ak nejde o prekvapenie, vezmite dieťa so sebou, aby si svoj bicykel prvýkrát odskúšalo samo. Musí mu totiž vyhovovať veľkostne nie len kvôli bezpečnosti, ale aj kvôli pocitu z jazdy. Je vždy nutné dbať nato, aby dieťa bez obáv dosiahlo buď na pedále alebo na zem.

Stabilizačné kolieska

  • Ak sa rozhodnete pre stabilizačné postranné odnímateľné kolieska, je bezpodmienečne dôležité , aby dieťa dosiahlo minimálne na pedále. A to najmä u malých bicykloch  o veľkosti 12“ až 16“. Preto meriame vzdialenosť od rozkroku dieťaťa po pedále.Tieto kolieska sa dajú nastaviť (čím menší uhol, tým vyššia stabilita ), aj odmontovať.
  • U detí, ktoré jazdia bez pomocných koliesok je nutné, aby bezpečne dosiahli na zem.
    V tomto prípade meriame vzdialenosť od rozkroku po zem.

Pre výber detského bicykla Vám môže pomôcť aj táto tabuľka. Treba brať do úvahy , že je len orientačná, pretože  konštrukcie jednotlivých značiek môžu byť rozdielne.

Veľkosť bicyklaVzdialenosť rozkrok-zemVzdialenosť rozkrok-pedálePribližný vekVýška dieťaťa
12″45 cm39 cm2-4 rokyod 90-110 cm
14″48 cm40 cm3-5 rokyod 95-115 cm
16″50 cm42 cm4-7 rokovod 100-125 cm
20″54 cm45 cm6-9 rokovod 105-135 cm
24″63 cm52 cm8-12 rokovod 115-155 cm

Pozn: Deti rovnakého veku sa môžu telesnými parametrami i zásadne líšiť.

Nosnosť bicykla

Pri výbere tiež zisťujeme, že z akých materiálov je bicykel vyrobený. Každý typ kolesa a každý materiál umožňuje inú nosnosť.

Orientačná nosnosť kolesa:

  • Detský bicykel 12 až 16 palcov – nosnosť do 50kg
  • Detský bicykel 20 palcov – nosnosť do 80 kg
  • Detský bicykel 24 palcov – nosnosť do 100 kg

Jeden palec (1″) je v prepočte  2,54 cm.

Dievčenský bicykel HELLO KITTY Lady 20“ (kvalitný oceľový rám)

Dievčenský bicykel HELLO KITTY Lady 20“ (kvalitný oceľový rám)

Váha bicykla

Váhu bicykla bezprostredne ovplyvňuje materiál, z ktorého je zostrojený. Detský bicykel si teda môžete vyberať aj podľa  tohto. Niektoré materiály sú ľahšie , niektoré odolnejšie.

  • Karbón – vzniká kladením vrstiev karbónovej tkaniny a ich spekaním pri tlaku. Rámy z karbónu sú momentálne najlepším materiálom pre rámy bicyklov. Sú pevné a extrémne ľahké.
  • Hliník – výhodou takýchto rámov je ich nízka hmotnosť a ich bočná tuhosť. Nevýhodou je potom nízka alebo žiadna pružnosť a vyššia cena ako u ocele.
  • Oceľ – tento materiál má tú výhodu, že je pružný a pritom za nízku cenu. Nevýhodou je jeho vyššia hmotnosť. Oceľové rámy sa najčastejšie využívajú u kolies, u ktorých majitelia očakávajú maximálne nároky na výdrž i odolnosť proti pádu a nárazu.
  • Horčík/Scandium – ide o hliníkovú zliatinu s prímesou magnézia (horčíka)/ Scandia. Vďaka tomu je hliník ešte pevnejší, no pružnejší a preto sú tieto rámy oveľa ľahšie než klasické hliníkové.

Brzda  a prevody

Pri kúpe si treba uvedomiť, že dieťaťu do 4 rokov je ručná brzda zbytočná. Lepšie je kúpiť bicykel  s protismernou brzdou na zadnom kolese rovnako tak s pevným prevodom. Pre dieťa v tomto veku je tento pohyb (spätné šliapanie) prirodzenejší a deti nemusia mať takú silu, aby rukami plynule ovládali ručné brzdy. Neskôr, sa môžete rozhodnúť pre kúpu bicykla s kombinovaným brzdením – protibežnou zadnou brzdou a čeľusťovou na prednom kolese. Typy pre staršie deti sú vystrojené viacstupňovým prevodom, ovládaným otočnou rukoväťou. Väčšie bicykle sú spravidla vybavené prehadzovačkou (zadný menič prevodov) so 6-timi prevodmi a navyše aj s prešmykovačom ( predný menič prevodov) s 3-mi prevodmi. Čo sa týka bŕzd, tak je tu absencia zadnej protibežnej brzdy, no existencia čeľusťových bŕzd na zadnom aj prednom kolese. Netreba však zabúdať, že detská ruka musí byť schopná plynule ovládať brzdy,  pokiaľ dieťa nemôže brzdu dobre ovládať, je potrebné (pokiaľ to nezvládnete sami) ju nechať nastaviť v servise. Ide najmä o možnosť priblíženia pák riadidlám pre kratšie detské prsty.

Nastavenie výšky sedadla

Pri skúšaní dieťa posaďte na sedadlo jeho nového kamaráta, následne nech jednu z kľúk dá rovnobežne so sedlovou trubkou. Položí nohu v topánke pätou na pedál. Noha pod kolenom sa musí pri pohybe mierne prepínať, rozhodne by nemala byť pri šľapaní úplne natiahnutá alebo príliš pokrčená. Ak bude mať nohu veľmi natiahnutú, tak jeho sedadlo je privysoko a pri jazde sa mu bude zadok presúvať zo strany na stranu.

Odpružené alebo normálne vidlice

Odpružená vidlica ovplyvňuje jazdu, komfort zvezenia aj váhu bicykla. Jej vlastnosti ako je tlmenie a pruženie, sa u niektorých dá dokonca regulovať, a to podľa telesných proporcií. No tento druh vidlice je vhodný až pre staršie deti, nakoľko malí cyklisti by ju ani poriadne nevyužili.

Povinná výbava bicykla

pozor
Než sa pustíte do učenia a prvej jazdy, je potrebné, aby ste skontrolovali, či je výbava nového bicykla kompletná :

  • Dve na sebe nezávislé funkčné brzdy – predné a zadné
  • Helma
  • Predné – biela odrazka
  • Zadné – červená odrazka
  • Oranžové odrazky – z oboch strán pedálov
  • Oranžové odrazky – v pletení oboch kolies
  • Predné nastaviteľné biele svetlo
  • Zadné nastaviteľné červené svetlo
  • Bicykel vyrobený po roku 2003 musí mať na ráme vyznačené výrobné číslo

Naše typy bicyklov pre deti

12“ detské bicykle

Nemajú viac prevodov, iba jeden. V základnej výbave nájdete pomocné kolieska, ktoré dieťaťu slúžia na udržanie rovnováhy. U niektorých typov kolies sa dajú kolieska nastaviť tak, aby boli niekoľko centimetrov nad zemou. Vaše dieťa sa tak naučí lepšie udržať a ovládať rovnováhu a prechod na bicykel bez prídavných koliesok je pre neho jednoduchší. Do výbavy ďalej patrí ochranný kryt na reťaz , predná brzda, zadná brzda , tzv. torpédo( dieťa brzdí šliapnutím do pedálov v protismere šliapania), gripy na riadidlách na konci riadidlách sú rozšírené – aby dieťaťu neskĺzli ruky z riadidiel.

Sorry no posts found

14“ detské bicykle

Sú výbavou porovnateľné s 12“, no sú určené pre vyššie deti od 95 – 115 cm.

Sorry no posts found

16“ detské bicykle

Tento typ je určený pre deti zhruba od 4 do 7 rokov. Vybavením sa nelíšia od 12“. Rozdiel je len vo veľkosti rámu a dizajnu.

Sorry no posts found

20“ detské bicykle

Veľkú úlohu tu bude hrať výška dieťaťa.  Veľkou zmenou je koleso s viacstupňovým prevodom. Dieťa radí otočnou rukoväťou umiestnenou štandardne na pravej strane pre ovládanie pravou rukou. Bicykel je bez zadnej brzdy(torpéda). Druhá brzda je umiestnená na riadidlách. Deti na týchto bicykloch zvládajú výlety už aj s menšími kopčekmi.

Sorry no posts found

24“/26“ juniorské bicykle

A už tu máme typ, ktorý sa podobá na ten pre dospelých. U väčšiny rámov je horná trubka rámu zošikmená. Je prítomná aj odpružená predná vidlica a namiesto otočnej rukoväte pre radenie sa už v niektorých prípadoch používajú „dvojpáčky“.

Sorry no posts found

Páčil sa Vám článok? Podeľte sa s ním aj s ostatnými

2.9/5 - (31 votes)