Ako si správne vybrať moto oblečenie, nohavice a topánky?

Autor článku: Ivka | Pridané dňa: 26. apríla 2017

Moto výbava nie je len o štýle motorkára, ale zaisťuje hlavne jeho bezpečnosť pri jazde, chráni ho pred nepriaznivým počasím a pri nehodách. Na trhu máme obrovské množstvo značiek a typov moto výbavy a my vám pomôžeme s ich výberom.

moto oblečenie
4.7/5 - (12 votes)

Pri výbere moto oblečenia nezabúdajte na tieto 3 základné veci:

  1. kvalitná moto bunda
  2. pohodlné nohavice
  3. moto topánky

Moto bunda

Moto bundy delíme podľa materiálu z ktorého sú vyrobené na kožené a textilné.

Kožené bundy

Kožená moto bunda zabezpečuje vyššiu bezpečnosť ako textilná, lepšie drží na určených miestach a tým aj lepšie chráni pri páde na asfalt. Lenže nie je dostatočne pohodlná pri dlhších trasách na motorke.

Textilné bundy

Textilná moto bunda je pohodlnejšia, zaisťuje vodotesnosť a chráni tiež pred vetrom. Ale pri textilných bundách je potrebné mať chrániče dobre utiahnuté, aby sa udržali na miestach im určených.

NÁŠ TIP
kožené bundy – športová a pretekárska motorka
textilné bundy – cestná motorka, endura, skúter
Sorry no posts found

Moto nohavice

Moto nohavice sú originálne a poskytnú vám skvelú ochranu v prípade pádu. Vrchný materiál je vysoko odolný voči oderu. Kvalitné moto nohavice majú reflexné pásiky, ktoré zvýšia vašu viditelnosť v tme, čo prispieva k vašej väčšej bezpečnosti. Najviac zaťažované partie moto nohavíc sú vystužené kordurou.

Sorry no posts found

Moto topánky

Moto topánky sú vyrobené z kože alebo v kombinácii s textilom (vysoko oderuvzdorným). V oblasti priehlavku je tzv. Strech panel, ktorý sa rozpína pri pohybe a tak chráni topánku pred natrhnutím. Moto topánky sú spevnené tvrdenou gumou, plastom, kovom alebo karbónom. Čím viac má topánka ochranných prvkov, tým je topánka bezpečnejšia a kvalitnejšia.

Moto topánky s membránou či bez membrány?

Membrána je špeciálna vrstva, ktorá prepustí molekuly vodnej pary von ale zabráni priechodu kvapkám vody dnu. Teda moto topánky nepremoknú ale budú stále dostatočne priedušné. Moto topánky s membránou sú drahšie, ale určite sa oplatí do nich investovať.

Ako vybrať správnu velkosť topánok?

Základom je dobre poznať rozmery vašich nôh. Spoľahlivou metódou je obkresliť si nohy na papier a zmerať dĺžku medzi pätou a špičkou. Tiež je dôležité na aký typ motorky budete obuv nosiť. Pri cestných motorkách musí byť obuv pohodlná aj pri bežnej chôdzi, naopak pri motokrosových a enduro motorkách by obuv mala byť dobre vystužená.

NÁŠ TIP
Moto topánky si nikdy nevyberajte iba podľa toho ako vyzerajú ale hlavne z akých materiálov sú vyrobené a ako vám sedia na nohe.
Sorry no posts found

Páčil sa Vám článok? Podeľte sa s ním aj s ostatnými

4.7/5 - (12 votes)